Barwy kobiecosci by Axami

poniedziałek, 24 maja 2010

Bieliznologia stosowana- Gorset


www.retrome.pl

Dziś kolejna lekcja z naszego kursu Bieliznologii stosowanej...
Głównym tematem dziś będą gorsety, a dlatego właśnie one, bo powracają do świata mody w wielkim stylu.Przeglądając zdjęcia z wybiegów, śledząc nowinki modowe łatwo można dostrzec,że gorset warto a nawet trzeba posiadać:)W tym sezonie gorset to nieodłączny element bielizny wieczorowej a także wierzchnie okrycie, które idealnie nadaje się na nocne szaleństwa w klubach oraz romantyczną kolację we dwoje.Zacznijmy więc od samego początku...


Narodziny:
Gorsety narodziły się pod koniec XIV wieku i były regularnie noszone przez kobiety do pierwszej połowy XX wieku.Element tej bielizny powstał z potrzeby uwydatniania biustu i wysmuklenia linii talii. Co ciekawe gorsety były również zakładane przez mężczyzn dla odpowiedniego ukształtowania sylwetki. Mechanizm działania był niezwykle prosty,mocno opięte ciało materiałem usztywniało cały korpus, automatycznie prostując całą sylwetkę i jednocześnie podnosząc piersi.


Zmiany:
Gorsety przeszły wiele metamorfoz, w zależności od promowanych ideałów piękności, czasów i preferowanych estetyk. Na początku dominowały luźne modele, na szerokich ramiączkach,sznurowane od tyłu, z wykorzystaniem takich materiałów jak: skóra(!!!), półcienie lniane i bawełnianych. Jako ciekawostkę dodam,że fiszbiny były wykonane z kości i prętów ! Wiek XVI to czas pogłębianych dekoltów i wydłużenia talii. Z czasem ówcześni projektanci gorsetów zaczęli w większym stopniu wpływać na kobiecie ciało,często go kalecząc.Mocniejsze usztywnienia,ciaśniejsze wiązania zmieniały kształt żeber młodych kobiet i deformowały płuca.Przesadne podnoszenie biustu stało się przyczyną odejścia od gorsetów w okresie rewolucyjnym.


Wariacje na temat:
Gorsety wróciły z powrotem w 1820 roku. Przełom XIX I XX to okres najbardziej skomplikowanych form. Przedłużenia z przodu dodatkowo spłaszczały brzuch, sznurowania do środka zmniejszały objętość klatki piersiowej i organizmu. Przyczyny noszenia takich sadystycznych wręcz odzień przyczyniły się do wczesnych zgonów i wielu uszczerbków na zdrowiu. Znienawidzone przez kobiety zostały zamienione na biustonosze.Obecnie po wielu zmianach i przejściu ogromnych transformacji gorsety stały się jedną z elegantszych elementów bielizny.


Dziś:
Obecnie gorsety święcą tryumfy na wybiegach,w sypialni i na kobiecym ciele.W tym sezonie focus na szyfony, styl buduarowy, cielistości oraz noszenie bielizny jako okrycie wierzchnie dały im nowe życie ...

Jak wam podoba się opcja gorsetu w garderobie?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz