Barwy kobiecosci by Axami

piątek, 20 kwietnia 2012

Modne słodkości


Moda, wbrew pierwszym skojarzeniom, odnosi się do większej ilości zjawisk i pragnień, niż tych, które określają naszą garderobę. Jej wpływom ulega wszystko to, czym się otaczamy, ale także sposób, w jaki spędzamy czas wolny. Odnosi się to również do kulinariów. Wystarczy przypomnieć sobie nie tak dawny boom na kuchnię japońską i wyrastające jak grzyby po deszczu sushi-bary. Od jakiegoś czasu modne stało się nie tylko to, gdzie jadamy, ale także to, co przyrządzamy. I absolutnie nie chodzi już o sztukę zawijania ryżu w płaty nori. Tym razem rzecz dotyczy sfery, która najbardziej łechce nasze podniebienia, a mianowicie słynnych już cup-cakes, czyli muffinków. W większych miastach co rusz powstają tzw. muffiniarnie, które zachęcają kolorowo przystrojonymi słodkościami, na każdą okazję. Ich pieczenie nie jest trudne, a nabranie wprawy, która prowadzi do prawdziwego mistrzostwa, nie zajmuje aż tak dużo czasu, jak mogłoby się wydawać.

Kulinarne poradniki dostępne w internecie, zawierają setki rozmaitych pomysłów na to, jak zaskoczyć domowników, zarówno tych najmniejszych, jak i dorosłych. Jednym z naszych ulubionych źródeł słodkich inspiracji, jest słynny blog kwestiasmaku.pl . Po wpisaniu w wyszukiwarkę zapytania o muffinki, wyskakuje kilkadziesiąt propozycji. Nie sposób pominąć babeczek makowych, cytrynowych, czy pistacjowych. Zbliżający się weekend to idealny czas na to, aby wypróbować jeden z łatwych przepisów i oczarować gości.

Aby przygotować się do wypieków, należy wcześniej kupić kilka niezbędnych rzeczy: odpowiednią blachę z otworami na babeczki, papilotki, czyli papierki, w których ciasto wyrasta i kilka dodatków, które posłużą za przybranie kolorowej masy. Warto też (na przyszłość) zaopatrzyć się w zestaw do dekorowania, który pozwoli wyczarować słodkie wzorki na muffinkach.

Babeczka: kwestiasmaku.pl
Forma w serduszka, błękitne papilotki i różowo-błękitne redionion.pl
Forma muffin, papilotki w paseczki IKEA


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz